Διάθεση θέσεων μαθητείας 2023 - 2024 από Δημόσιους Φορείς

Η ηλεκτρονική καταχώριση για διάθεση θέσεων μαθητείας στο Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας 2023 - 2024 από φορείς του Δημοσίου Τομέα θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 11/06/2023 και ώρα 23:59. Αναρτημένος αναλυτικός «Οδηγός για την υποβολή θέσεων Μαθητείας»

Για διευκρινήσεις σχετικά με τη διαδικασία καταχώρισης μπορείτε να επικοινωνείτε με το helpdesk στο τηλέφωνο 2610 960361.

Για διευκρινήσεις σχετικά την προσφορά θέσεων μαθητείας μπορείτε να επικοινωνείτε με το Τμήμα Β’ – Σύνδεση Ε.Ε.Κ και Δ.Β.Μ με την Αγορά Εργασίας στα τηλέφωνα 210 344 2926 / 2323 / 2803.

Για διευκρινήσεις σχετικά με την υλοποίηση και τον Κανονισμό Λειτουργίας του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας μπορείτε να επικοινωνείτε με το Τμήμα Β’ – Οργάνωσης κ Εφαρμογής Μεταλυκειακού Έτους Τάξη Μαθητείας στο τηλέφωνο 210 344 2478 / 2275.

Προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία θα πρέπει οι φορείς του Δημοσίου Τομέα, σε περίπτωση που αυτός δεν έχει οριστεί στην προηγούμενη φάση του Μεταλυκειακού έτους – Τάξη μαθητείας, να ορίσουν υπεύθυνο υπάλληλο για την καταχώριση της Απόφασής τους στο ΠΣ αποστέλλοντας ηλεκτρονικό μήνυμα από επίσημο λογαριασμό του φορέα στο  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  όπου θα αναφέρονται το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου καθώς και το ΑΦΜ του.

Ο αρμόδιος υπάλληλος, αφού πρώτα συνδεθεί στο ΠΣ Μαθητείας μέσω των προσωπικών του στοιχείων στο TaxisNet ή μέσω των κωδικών δημόσιας διοίκησης, θα πρέπει να καταχωρίσει τα παρακάτω:

• τον ΑΔΑ της απόφασης του Δ.Σ του φορέα ή Απόφαση του ανώτατου μονοπρόσωπου ή συλλογικού οργάνου διοίκησης του φορέα. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που ένας φορέας του Δημοσίου έχει ήδη αποστείλει απόφαση σε προηγούμενη φάση υλοποίησης, με πρόβλεψη και δέσμευση προϋπολογισμού, περισσότερων του ενός έτους για συμμετοχή στα προγράμματα μαθητείας, απαιτείται η εκ νέου καταχώριση του ΑΔΑ της απόφασης στην επόμενη φάση υλοποίησης για την περίοδο 2023-2024.
  • τους ΑΔΑ των οικονομικών εγγράφων που απαιτούνται για τη συμμετοχή του Δημόσιου τομέα στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας.
  • τον αριθμό των θέσεων μαθητείας που προσφέρουν ανά ειδικότητα.

ΠΡΟΣΟΧΗ Οι αποφάσεις ΔΣ και τα οικονομικά έγγραφα που απαιτούνται θα πρέπει να έχουν αναρτηθεί στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ καθώς δεν απαιτείται η μεταφόρτωση αρχείων παρά μόνο η καταχώριση των αντίστοιχων ΑΔΑ.
Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στην: «Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας στο Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ   (25/4/20

Είσοδος Χειριστών Δημόσιων Φορέων μέσω κωδικών Δημόσιας Διοίκησης