ΚΥΠΡΟΣ 2022-2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus ΚΥΠΡΟΣ  2023

16/2/2023 - 2/3/2023

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού προγράμματος κινητικότητας για την εκπαίδευση και την κατάρτιση, Erasmus, 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν την Κύπρο και πιο συγκεκριμένα τη Λευκωσία, κατά την περίοδο 16 Φεβρουαρίου έως και 2 Μαρτίου 2023.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Εκπαίδευση μαθητών στον τουρισμό υγείας», στις εγκαταστάσεις του οργανισμού υποδοχής,  «Intercollege-UniversityofNicosia», ενός από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της Λευκωσίας. Στο πλαίσιο του προγράμματος δόθηκε στους μαθητές του σχολείου μας η ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους μέσω της παρουσίασης του εκπαιδευτικού υλικού και της θεωρητικής κατάρτισης από έμπειρους και καταρτισμένους εκπαιδευτές , καθώς και μέσω εκπαιδευτικών επισκέψεων σε χώρους που σχετίζονται με τον τουρισμό υγείας.

Επιπρόσθετα, οι μαθητές συμμετείχαν σε πολιτισμικές επισκέψεις και ξεναγήσεις. Είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν εκτός από τη Λευκωσία και άλλες σημαντικές πόλεις της Κύπρου, τη Λεμεσό, τη Λάρνακα και την Πάφο και να ξεναγηθούν στα σημαντικότερα αξιοθέατά τους, όπως είναι η Λεβέντειος Πινακοθήκη, ο Τύμβος της Μακεδονίτισσας, ο νεολιθικός οικισμός της Χοιροκοιτίας, το Κάστρο του Κολοσσίου, το Κάστρο της Λάρνακας, ο ιερός ναός του Αγίου Λαζάρου, το τέμενος Χαλά Σουλτάν τεκκέ, ο υδροβιότοπος της Αλυκής, η Πέτρα του Ρωμιού, ο αρχαιολογικός χώρος της Κάτω Πάφου και πολλά άλλα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην Κύπρο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις πόλεις, να θαυμάσουν τα εντυπωσιακά κτίρια, τις όμορφες πλατείες, να επισκεφτούν τα εντυπωσιακά πάρκα και τα εμπορικά καταστήματα και να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία της Κύπρου, καθώς και να ζήσουν για 15 ημέρες το πολυπολιτισμικό περιβάλλον της.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.