Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ. μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε σχολές και τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης,  συμμετέχοντας σε ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις.

Μπορούν να εισαχθούν σε σχολές κοινές για όλους τους τομείς και σε σχολές & τμήματα αντίστοιχα ή συναφή του τομέα ή της ειδικότητας του πτυχίου τους.  Συγκεκριμένα οι μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου έχουν προσβαση σε σχολές και τμήματα των τoμέων:

Ηλεκτρολογίας,Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Διοίκησης και Οικονομίας

Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας

Εξετάζονται σε 4 μαθήματα, 2 γενικής παιδείας (Νέα Ελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά) και 2 μαθήματα τομέα ή ειδικότητας. Οι μαθητές  που θέλουν να εισαχθούν σε σχολές, που απαιτούν εξέταση και άλλου ή  άλλων ειδικών μαθημάτων, εξετάζονται και σε αυτά.

Με το νόμο 4777/2021 (ΦΕΚ Α΄ 25/17.02.2021) και τις εφαρμοστικές εγκυκλίους που ακολούθησαν καθορίζονται τα κριτήρια τα οποία πρέπει να πληρούν οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων των ΕΠΑ.Λ., για την εισαγωγή τους σε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης .

Τα κριτήρια κατά σειρά προτεραιότητας έχουν ως εξής:

A.      Σχόλες που οι υποψήφιοι διαγωνίζονται μόνο στα τέσσερα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα του τομέα ή της ειδικότητάς τους:

1.       Επίδοση ίση ή ανώτερη της ΕΒΕ της σχολής

2.       Το σύνολο των μορίων που συγκέντρωσε ο υποψήφιος

B.   Σχόλες που οι υποψήφιοι διαγωνίζονται στα τέσσερα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα του τομέα ή της ειδικότητάς τους και σε ειδικό ή ειδικά μαθήματα (ξένη γλώσσα, σχέδιο, μουσική, κ.α.) ή σε πρακτικές δοκιμασίες (αθλήματα):

1.       Επίδοση ίση ή ανώτερη της ΕΒΕ ειδικού μαθήματος ή πρακτικών δοκιμασιών

2.       Επίδοση ίση ή ανώτερη της ΕΒΕ της σχολής