«Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.»-Το πρόγραμμα NOESIS

Το πρόγραμμα NOESIS υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ”» (MIS 5011051) που εντάσσεται στη δράση εθνικής εμβέλειας «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ» και χρηματοδοτείται από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» (ΕΣΠΑ 2014-2020) (με συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ελλάδας).

Σκοπός του έργου είναι να υποστηρίξει μια δέσμη παρεμβάσεων στην Α΄ τάξη των ΕΠΑΛ. Στόχος είναι όλα τα ΕΠΑΛ να υποβάλουν συνολικό ή θεματικό Σχέδιο Δράσης σε ετήσια βάση, το οποίο θα χρηματοδοτείται εφόσον τηρούνται κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές.

Για το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία οι εμπλεκόμενες σχολικές μονάδες υποβάλλουν προς έγκριση και υλοποιούν ετήσια Σχέδια Δράσης στη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων αλλά και εκτός σχολικού ωραρίου στα οποία συμμετέχουν μαθητές.

Το ειδικό αντικείμενο του έργου αφορά την υποστήριξη, συντονισμό και διαχείριση Σχεδίων Δράσης που θα υποβάλλουν σε ετήσια βάση τα ΕΠΑΛ της χώρας.

Βασικοί στόχοι είναι η ενίσχυση του σχολείου ως κοινότητας, η επαύξηση του κύρους του, η περαιτέρω σύνδεσή του με την τοπική κοινωνία, η ανασκευή προκαταλήψεων της κοινής γνώμης και η βελτίωση της ελκυστικότητας του ΕΠΑΛ, μέσα από τη θεσμική υποστήριξη της δημιουργικότητας, της καινοτομίας, και της κοινωνικής ευθύνης.

Περαιτέρω, επιδιώκεται η σύνδεση του σχολείου με την τοπική κοινωνία (εξωστρέφεια) ώστε:

• Η τοπική κοινωνία να υποστηρίζει το σχολείο (αξιοποίηση υφιστάμενων δομών ψυχοκοινωνικής υποστήριξης, αξιοποίηση κοινωνικής και εργασιακής εμπειρίας κλπ.).
  • Το σχολείο να αναδεικνύει τη χρησιμότητά του (Προβολή του σχολείου και των επιτευγμάτων των μαθητών, σχολές γονέων, ενημερωτικές δράσεις για τεχνολογικά θέματα, τεχνική βοήθεια στην επίλυση τοπικών προβλημάτων, ανάπτυξη συνείδησης πολίτη και προστασίας καταναλωτή κλπ.).

ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ

Για την υλοποίηση του προγράμματος τα ΕΠΑ.Λ. υποβάλουν Σχέδια Δράσης, στο φορέα «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας NOESIS» Τα Σχέδια Δράσης σκοπό έχουν την ανάπτυξη της προσωπικότητας, της κοινωνικότητας, των δεξιοτήτων και της συνεργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών.

Εφαρμόζονται με τη μέθοδο της ομαδικής διδασκαλίας στην οποία συμμετέχουν αποφασιστικά όλοι και εξελίσσεται ανάλογα με την εκάστοτε κατάσταση και τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων. Η μάθηση πηγάζει από την εμπειρία, την οποία αποκτούν τα μέλη από την ενεργό συμμετοχή τους στις διαδικασίες.

Στόχος είναι ο εμπλουτισμός της εκπαιδευτικής διαδικασίας στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, η επαύξηση του κύρους και της ελκυστικότητάς της, η ανακατασκευή προκαταλήψεων και η εξωστρέφεια.

Συγκεκριμένα, τα Σχέδια Δράσης είναι Projects τύπου STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Μathematics), αλλά αφορούν και κοινωνικά θέματα, δράσεις πολιτισμού και ψυχαγωγίας στο πλαίσιο των οποίων δημιουργείται εκπαιδευτικό υλικό με τη μέγιστη εμπλοκή των μαθητών με βάση τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους.

Ένα Σχέδιο Δράσης αντιμετωπίζεται ως ένας τρόπος οργάνωσης μιας ομάδας μαθητών, μιας τάξης ή ολόκληρης της σχολικής μονάδας που υλοποιεί μια εξελικτική διαδικασία μάθησης, συνεργασίας, συμμετοχικής ευθύνης και αυτοβελτίωσης.

Τη γενική ευθύνη υλοποίησης  έχουν κατά βάση ο Υπεύθυνος Έργου και ο Διευθυντής σε συνεργασία με τους εμπλεκόμενους καθηγητές και την Σχολική Επιτροπή της εκάστοτε σχολικής μονάδας.

Η ενεργός συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε κάθε στάδιο του σχεδιασμού, η συλλογική λήψη αποφάσεων, ο διαμοιρασμός αρμοδιοτήτων και η ανάπτυξη σχέσεων ισοτιμίας και συνεργασίας ενισχύουν την αποδοχή, την εγκυρότητα και την αποτελεσματικότητα της διαδικασίας.