Μόρια – Υπολογισμοί

Μόρια εισαγωγής ή βαθμός πρόσβασης σε σχολή είναι ο αριθμός που προκύπτει από τη μετατροπή των επιδόσεων του υποψηφίου, με τη χρήση των συντελεστών βαρύτητας, σε έναν αριθμό μεταξύ του 0 (μηδενική επίδοση σε όλα τα μαθήματα) και του 20.000 ( άριστη επίδοση 20 σε όλα τα μαθήματα). Για τις σχολές, που απαιτούν εξέταση σε ειδικό μάθημα ή σε ειδικά μαθήματα ή σε πρακτικές δοκιμασίες ο αριθμός αυτός μπορεί να φτάσει τις 22.000 ή τις 24.000.

Οι συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων καθορίζονται από τις σχολές και δηλώνουν τη βαρύτητα του κάθε εξεταζόμενου μαθήματος για την εισαγωγή των υποψήφιων σε αυτές.

Ο συντελεστής βαρύτητας που αποδίδεται σε κάθε ένα από τα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα εκφράζεται σε ποσοστό επί τοις εκατό (%) και δεν μπορεί να είναι μικρότερος του 20%. Το άθροισμα των συντελεστών αποδίδει το 100%.

Στις περιπτώσεις των σχολών, τμημάτων ή εισαγωγικών κατευθύνσεων, η εισαγωγή στις οποίες προϋποθέτει την εξέταση σε ειδικό μάθημα ή πρακτικές δοκιμασίες, ο συντελεστής βαρύτητας που αποδίδεται στο ειδικό μάθημα ή τις πρακτικές δοκιμασίες είναι είτε 10% είτε 20%.

Υπολογισμός Μορίων

$11.       Σχολές που δεν απαιτούν εξέταση σε ειδικό μάθημα ή ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες

Τα μόρια εισαγωγής υπολογίζονται ως το άθροισμα των γινομένων της επίδοσης σε κάθε μάθημα, από τα 4 πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα, στην εικοσάβαθμη κλίμακα και στρογγυλεμένο σε ένα δεκαδικό ψηφίο, επί το συντελεστή βαρύτητας μαθήματος, που έχει καθορίσει η σχολή, και όλο πολλαπλασιασμένο επί 10.

ΜΟΡΙΑ=[(Μ1•ΣΒ1)+ (Μ2•ΣΒ2)+ (Μ3•ΣΒ3)+ (Μ4•ΣΒ4)]•10

1. Σχολές που απαιτούν εξέταση σε ειδικό μάθημα ή ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες

Τα μόρια εισαγωγής υπολογίζονται ως το άθροισμα των γινομένων της επίδοσης σε κάθε μάθημα, από τα 4 πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα, και κάθε ειδικού μαθήματος, στην εικοσάβαθμη κλίμακα και στρογγυλεμένο σε ένα δεκαδικό ψηφίο, επί το συντελεστή βαρύτητας μαθήματος, που έχει καθορίσει η σχολή, και όλο πολλαπλασιασμένο επί 10.

ΜΟΡΙΑ=[(Μ1•ΣΒ1)+ (Μ2•ΣΒ2)+ (Μ3•ΣΒ3)+ (Μ4•ΣΒ4)+(ΕΜ1•ΣΒΕΜ1)+(ΕΜ2•ΣΒΕΜ2)]•10

Εάν o υποψήφιος με το σύνολο των μορίων που επιτυγχάνει, εισάγεται σε περισσότερες από μία σχολές, τμήματα ή εισαγωγικές κατευθύνσεις, τελικά εισάγεται σε εκείνη τη σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση που προσδιορίζει στο μηχανογραφικό του δελτίο με σειρά προτίμησης υψηλότερη σε σχέση με τις άλλες σχολές, τμήματα ή εισαγωγικές κατευθύνσεις που έχει δηλώσει.

Οι συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων για τους υποψηφίους των ΕΠΑ.Λ. καθορίζονται με την Υπουργική Απόφαση Φ.153.1/148498/Α5/18-11-2021 (ΦΕΚ 5400/Β/18-11-2021)

Οι συντελεστές βαρύτητας των ειδικών μαθημάτων και των πρακτικών δοκιμασιών είναι κοινοί για τους υποψηφίους των ΓΕ.Λ. και των ΕΠΑ.Λ. και καθορίζονται με την Υπουργική Απόφαση Φ.253.1/148469/Α5/2021 - ΦΕΚ 5399/Β/19-11-2021.

Συντελεστές βαρύτητας των ειδικών μαθημάτων και των πρακτικών δοκιμασιών για υποψηφίους των ΕΠΑ.Λ., καταχωρημένοι σε έναν μικρότερο πίνακα για διευκόλυνση σας.

Για τις στρατιωτικές, αστυνομικές και πυροσβεστικές σχολές, δεν ορίζεται συντελεστής βαρύτητας πρακτικών δοκιμασιών, οι υποψήφιοι για να συμμετέχουν στην επιλογή πρέπει να πληρούν τα σωματικά κριτήρια και να πετύχουν τις επιδόσεις των πρακτικών δοκιμασιών που κάθε σχολή με ειδική εγκύκλιο ορίζει κάθε χρόνο.