ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2022-2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus Βερολίνο 2023

14/3/2023 - 28/3/2023

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού προγράμματος κινητικότητας για την εκπαίδευση και την κατάρτιση, Erasmus, 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν τη Γερμανία και πιο συγκεκριμένα το Βερολίνο, κατά την περίοδο 14 έως 28 Μαρτίου 2023.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Εκπαίδευση μαθητών στον τουρισμό υγείας», στις εγκαταστάσεις του οργανισμού υποδοχής “UVE GmdH” και είχαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους, μέσα από την παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού, τους προβληματισμούς που τέθηκαν, και τη συζήτηση.

Επιπρόσθετα οι μαθητές συμμετείχαν σε πολιτισμικές επισκέψεις στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης, όπως την Πύλη του Βρανδεμβούργου, τη στήλη της Νίκης, τα μνημεία των Τσιγγάνων και των Εβραίων, τα απομεινάρια του τοίχους, το παλάτι, το Νησί των Μουσείων, το Μουσείο της Περγάμου, το Μουσείο φυσικής Ιστορίας, το Μουσείο Τεχνολογίας, το κοινοβούλιο κ.α..

Επισκέφτηκαν το Πότσνταμ,όπου περιηγήθηκαν στο παλάτι του Σαν Σουσί. Ακόμα επισκέφτηκαν τη Λειψία, περιηγήθηκαν στην πόλη και ξεναγήθηκαν στο Ναό του Αγίου Νικόλαου και το Μουσείο του Μπαχ.

Τους δόθηκε η ευκαιρία, και στις τρεις στις πόλεις, να θαυμάσουν τα εντυπωσιακά, παλιά και νέα κτήρια, τις πλατείες, τα πάρκα και τα εμπορικά καταστήματα.

Έζησαν για  15 ημέρες το πολυπολιτισμικό και αρμονικά συνεργαζόμενο περιβάλλον του Βερολίνου.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.