Μηχανογραφικό

Το Μηχανογραφικό δελτίο ΕΠΑ.Λ. είναι ένα άυλο δελτίο, από το 2011, στο οποίο περιέχονται όλες οι διαθέσιμες σχολές τις οποίες δύναται να δηλώσει ο υποψήφιος του Επαγγελματικού Λυκείου, για να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Οι σχολές χωρίζονται ανά τομέα και σε κοινές σχολές για όλους τους τομείς.  Η υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου είναι υποχρεωτική για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση  και γίνεται ηλεκτρονικά από εφαρμογή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για την εισαγωγή στην εφαρμογή, ο υποψήφιος πρέπει να έχει κωδικό ο οποίος εκδίδεται από το σχολείο του, στη συνέχεια πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες της εφαρμογής και να υποβάλει τις οριστικές του επιλογές.

Οι σχολές δηλώνονται κατά σειρά προτίμησης. Ο υποψήφιος, εάν με το σύνολο της βαθμολογίας του, δύναται να εισαχθεί σε περισσότερες από μία σχολές, τελικά εισάγεται σε εκείνη τη σχολή, που προσδιορίζει στο μηχανογραφικό του δελτίο με σειρά προτίμησης υψηλότερη σε σχέση με τις άλλες σχολές που έχει δηλώσει.

Οι υποψήφιοι  υποβάλουν μηχανογραφικό σε δύο φάσεις για την εισαγωγή τους σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ τους δίνεται η δυνατότητα να υποβάλουν και μηχανογραφικό για την εισαγωγή τους σε δημόσια Ι.Ε.Κ.

Α΄ Φάση*

Μηχανογραφικό Α΄ Φάσης για σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης:

Οι υποψήφιοι,  μετά  τη γνωστοποίηση των βαθμών της τελικής τους επίδοσης στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα, τα ειδικά μαθήματα, τις πρακτικές δοκιμασίες και τις φυσικές ικανότητες, συμπληρώνουν το μηχανογραφικό δελτίο της Α΄ φάσης. Σε αυτό επιλέγουν καθορισμένο αριθμό σχολών, που ανέρχεται στο 20% του συνόλου των σχολών του τομέα και των κοινών σχολών.

Μηχανογραφικό για Ι.Ε.Κ. (Παράλληλο Μηχανογραφικό)  :

Οι υποψήφιοι προαιρετικά συμπληρώνουν μηχανογραφικό με τις ειδικότητες για τα ΙΕΚ. Αν δεν το συμπληρώσουν ή αν δεν επιλεγούν μπορούν να κάνουν αίτηση για την εισαγωγή τους σε ΙΕΚ σύμφωνα με τον Κανονισμό Λειτουργίας των Ι.Ε.Κ.

Β΄ Φάση

Μηχανογραφικό Β΄ Φάσης για σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης:

Μετά την ανακοίνωση των επιτυχόντων  της Α΄ Φάσης οι υποψήφιοι, που δεν έχουν εισαχθεί σε καμία από τις δηλωθείσες επιλογές τους σε σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης,  μπορούν να συμπληρώσουν νέο μηχανογραφικό  επιλέγοντας χωρίς περιορισμό επιλογών, όσες σχολές επιθυμούν από τον τομέα τους ή τις κοινές σχολές .

Σε αυτή τη φάση, στην ηλεκτρονική εφαρμογή, εμφανίζονται στον υποψήφιο μόνο οι σχολές για τις οποίες ικανοποιεί τα κριτήρια εισαγωγής (ΕΒΕ σχολής, ΕΒΕ ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών, φυσικές ικανότητες) και έχουν κενές θέσεις από την Α΄ Φάση.

*ΠΡΟΣΟΧΗ: για τους υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων του 2023 δεν θα ισχύσουν οι δύο φάσεις.

Οι υποψήφιοι του 2023 θα υποβάλουν μηχανογραφικό για τις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μόνο σε μία φάση χωρίς περιορισμό επιλογών, στην ηλεκτρονική εφαρμογή θα εμφανίζονται στον υποψήφιο μόνο οι σχολές για τις οποίες ικανοποιεί τα κριτήρια εισαγωγής (ΕΒΕ σχολής, ΕΒΕ ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών, φυσικές ικανότητες). Σε αυτή τη φάση μπορούν να υποβάλουν και το παράλληλο μηχανογραφικό.