Εφαρμογές υπολογισμού ΕΒΕ και μορίων

Οι υποψήφιοι, μετά τη γνωστοποίηση των βαθμών της τελικής τους επίδοσης στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα, τα ειδικά μαθήματα, τις πρακτικές δοκιμασίες και τις φυσικές ικανότητες, θέλουν να υπολογίσουν τις ΕΒΕ και τα μόρια για την εισαγωγή τους.

Με αυτό το εισαγωγικό σύστημα και με δεδομένο ότι οι συντελεστές ΕΒΕ των σχολών και των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών καθώς και οι συντελεστές βαρύτητας των κύριων πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων, των ειδικών μαθημάτων και των πρακτικών δοκιμασιών, διαφέρουν μεταξύ τους καθώς κάθε σχόλη έχει ορίσει τους δικούς της, για τους υπολογισμούς αυτούς προκύπτουν από μερικές εκατοντάδες μέχρι και κάποιες χιλιάδες συνδυασμοί.

Σύμφωνα με τα παραπάνω γίνεται αντιληπτό, ότι είναι σχεδόν αδύνατο να υπολογίσουν από μόνοι τους οι υποψήφιοι όλα τα κριτήρια. Λύση σε αυτό το πρόβλημα δίνουν οι ηλεκτρονικές εφαρμογές, που έχουν δημιουργηθεί, από διαφόρους φορείς, στο διαδίκτυο.

Για τη διευκόλυνση σας, παραθέτουμε μερικές εφαρμογές που έχουν δημιουργηθεί η πρώτη από το Υπουργείο Παιδείας και οι άλλες από ιδιωτικούς φορείς και θα σας βοηθήσουν στους υπολογισμούς σας.

Εφαρμογές:

Υπουργείο Παιδείας

iSchool

mixanografiko.gr

Φροντιστήρια Πουκαμισάς

AeiTei

Με δική σας έρευνα στο διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε και άλλες εφαρμογές υπολογισμού.