ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 2022-2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 2023

1/3/2023 - 16/3/2023

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού προγράμματος κινητικότητας για την εκπαίδευση και την κατάρτιση, Erasmus, 30 μαθητές και 4 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν την Βαρκελώνη, κατά την περίοδο 1 έως 16 Μαρτίου 2023.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν πρόγραμμα επμόρφωσης, με τίτλο «Aggro Logistics and Supply Chain Management», υπό την επίβλεψη του οργανισμού “Pallars Jussa, International Marketing”. Σκοπός του προγράμματος ήταν, οι μαθητές να αποκομίσουν γνώσεις επί της Εφοδιαστικής Αλυσίδας, που αφορά την βέλτιστη και ταχύτερη  διακίνηση των αγροτικών προϊόντων,  τόσο σε ισπανικό έδαφος, αλλά και στην Γαλλία.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της Mercabarna, της Mercat de La Flor, της Poleplants και της Corma, εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην διαχείριση ενός δικτύου εσωτερικά συνδεδεμένων επιχειρήσεων που συμμετέχουν στην απώτερη παροχή προϊόντων και υπηρεσιών, τα οποία απευθύνονται στους τελικούς καταναλωτές. Η διαχείριση εφοδιαστικής αλυσίδας εκτείνεται σε όλη τη διαδικασία μεταφοράς και αποθήκευσης, των πρώτων υλών και των ολοκληρωμένων αγαθών από τα σημεία προέλευσης προς τα σημεία κατανάλωσης.

Οι μαθητές πραγματοποίησαν επισκέψεις σε αξιοθέατα της Βαρκελώνης, όπως ο λόφος του Monjuic, η διάσημη Sagrada Familia, το μουσείο Φυσικής ιστορίας Cosmocaixa, το μουσείο του  Pablo Picasso, το Casa Battlo, το Casa Mirro, το διάσημο Camp Nou, το βασιλικό παλάτι Palau Reial de Pedralbes και πολλά άλλα. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στην La Rambla και στα μεσαιωνικά στενά της Γοτθικής Συνοικίας. Μετά την διαμονή στην Calella, πραγματοποιήθηκε εκδρομή στο μεσαιωνικό χωριό Besalu της Girona και στο Perpignan της Γαλλίας.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξ΄ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.