ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2021 - 2022

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2022

16-30/03/2022

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού προγράμματος κινητικότητας για την εκπαίδευση και την κατάρτιση, Erasmus+, 20 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν την Ολλανδία κατά την περίοδο 16 ως 30 Μαρτίου 2022.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο «Εκπαίδευση στη λειτουργία και συντήρηση συστημάτων επεξεργασίας λυμάτων βιολογικών καθαρισμών» και είχαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις , ικανότητες και δεξιότητες τους. Ακόμα, επισκέφτηκαν εγκαταστάσεις βιολογικής επεξεργασίας λυμάτων και αποκόμισαν εμπειρίες εφαρμογής των τεχνικών που διδάχτηκαν σε πραγματικές συνθήκες.

Επιπρόσθετα οι μαθητές συμμετείχαν σε πολιτισμικές επισκέψεις σε σημαντικά αξιοθέατα, τους δόθηκε η ευκαιρία να περιηγηθούν στην πόλη να θαυμάσουν τα εντυπωσιακά, παλιά και νέα, κτήρια, τις πλατείες, τα πάρκα και τα εμπορικά καταστήματα.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.