Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.

Δημοσιεύθηκε από το ΓΕΕΘΑ η προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών στις στρατιωτικές σχολές, μέσω των πανελληνίων εξετάσεων για το 2024.

Προκηρύχθηκε ο διαγωνισμός για την εισαγωγή και την κατάταξη σπουδαστών στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ), στη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), στη Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2024 – 2025.

Οι υποψήφιοι που θέλουν να συμμετέχουν στη διαδικασία μπορούν να υποβάλουν σχετική αίτηση από τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 08:00 το πρωί έως και την Παρασκευή 09 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 24:00 το βράδυ.

Προσόντα υποψηφίων

Οι υποψήφιοι των ΑΣΕΙ, ΣΣΑΣ, ΣΑΝ και ΑΣΣΥ πρέπει να έχουν ελληνική ιθαγένεια ή να είναι ομογενείς που μπορούν να αποκτήσουν την ιθαγένεια με την είσοδό τους στις σχολές. Επίσης, πρέπει να έχουν καλή σωματική και ψυχική υγεία σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Χρονοδιάγραμμα ενεργειών υποψηφίων και εξεταστικών κέντρων

• Υποβολή ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών από τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 08:00 έως και την Παρασκευή 09 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 24:00.

• Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή Δικαιολογητικά έως και την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024.

• Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών έως και την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 24:00.

• Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος–χρόνος) Παρασκευή 01 Μαρτίου 2024.

• Χρονική περίοδος διεξαγωγής ΠΚΕ από Δευτέρα 04 Μαρτίου 2024 έως Τετάρτη 24 Απριλίου 2024.

Διαδικασία των προκαταρκτικών εξετάσεων

Οι προκαταρκτικές εξετάσεις για τους υποψηφίους Στρατιωτικών Σχολών περιλαμβάνουν ψυχομετρικές, υγειονομικές και αθλητικές δοκιμασίες. Οι υποψήφιοι θα υποβληθούν σε αυτές τις εξετάσεις με μέριμνα του εξεταστικού κέντρου επιθυμίας τους. Επιπλέον, υπάρχουν ειδικές διαδικασίες για υποψηφίους που έχουν δηλώσει συγκεκριμένες σχολές. Οι ψυχομετρικές δοκιμασίες διενεργούνται για τη διαπίστωση της καταλληλότητας των υποψηφίων για σταδιοδρομία στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Ενημερωθείτε αναλυτικά από την ανακοίνωση και την εγκύκλιο του ΓΕΕΘΑ.