Γιορτή 28ης Οκτωβρίου – Απονομή βραβείων στους αριστούχους και τους πρωτεύσαντες μαθητές/τριες

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και ο σύλλογος διδασκόντων τίμησαν το «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Τιμώντας το «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940, αυτής της Μεγάλης Ημέρας του σύγχρονου Ελληνισμού, δεν θα πρέπει να αγνοήσουμε ένα γενικότερο μήνυμα που εκπέμπει.

Πρόκειται για τη σημασία της άρνησης υποταγής, ως κοινωνικής πολιτικής και ηθικής συμπεριφοράς στον καθημερινό βίο. Πράγματι, στην καθημερινή ζωή παίζουν σημαντικό ρόλο τα μικρά «όχι» που λειτουργούν και αυτά θετικά ως κριτική, ως διαφωνία, ως διαμαρτυρία, ως αμφισβήτηση. Η Άρνηση, είτε ατομική είτε συλλογική, έναντι οποιουδήποτε -μεγάλου ή μικρού- εξουσιαστή, τα μικρά, τα καθημερινά «όχι» καταξιώνουν την ανθρώπινη προσωπικότητα.

Έτσι κι εμείς λέμε ΌΧΙ σε κάθε μορφή βίας μέσα και έξω από το σχολείο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της γιορτής του «ΟΧΙ» ήταν η κα Λαλούση Αικατερίνη.

28h Oktvbriou1             28h_Oktvbriou2.jpg

Στην ίδια εκδήλωση ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής απένειμαν βραβεία στους μαθητές που αρίστευσαν και στους μαθητές που πρώτευσαν στα τμήματά τους κατά την περυσινή σχολική χρονιά. Συνεχάρησαν τους μαθητές και τους ευχήθηκαν υγεία και πάντα επιτυχίες στους σχολικούς αλλά και στους γενικότερους προσωπικούς τους στόχους.