Έκθεση:"Το Επαγγελματικό Λύκειο σε πορεία ανάπτυξης¨

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου συμμετείχε ενεργά στην έκθεση μαθητικών έργων με τίτλο "Το Επαγγελματικό Λύκειο σε πορεία ανάπτυξης¨ που διοργάνωσε το Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας σε συνεργασία με τα Εργαστηριακά Κέντρα και τα ΕΠΑ.Λ. της περιφερειακής ενότητας, στο ισόγειο του Δημοτικού Θεάτρου Κορίνθου, το διάστημα 2 έως 5 Μαΐου 2023.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη του σύγχρονου Επαγγελματικού Λυκείου. Πιο συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν ο τρόπος εκπαίδευσης των μαθητών, τα επαγγελματικά-κοινωνικά-περιβαλλοντολογικά-πολιτιστικά και αγωγής υγείας προγράμματα που εφαρμόζονται, καθώς και οι προοπτικές των αποφοίτων. Ειδικότερα, η άμεση ένταξη στην αγορά εργασίας, η αναβάθμιση του πτυχίου και η απόκτηση της πρώτης εργασιακής εμπειρίας με το πρόγραμμα “Μαθητεία”, καθώς και η διευρυμένη πρόσβαση των μαθητών των ΕΠΑ.Λ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Την έκθεση επισκέφτηκαν μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίου και της Α’ τάξης Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου, απόφοιτοι Λυκείων (ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ.), εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, γονείς, οργανισμοί και φορείς Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα, κοινωνικοί φορείς και κοινωνικοί εταίροι που εμπλέκονται στο πρόγραμμα της μαθητείας και το ευρύτερο σύνολο της τοπικής κοινωνίας.

Στο χώρο της εκδήλωσης έγινε οργανωμένη ξενάγηση και ενημέρωση των επισκεπτών από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου παρουσίασαν τα έργα τους και συζήτησαν για την εφαρμογή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν για τους επαγγελματικούς τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου, για τις προοπτικές των αποφοίτων και για τις προϋποθέσεις και το χρόνο εγγραφής.

Παράλληλα οργανώθηκαν παρουσιάσεις για τη διάχυση των αποτελεσμάτων των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και των δράσεων που υλοποιήθηκαν αυτή τη σχολική χρονιά στο σχολείο μας.

Τα προγράμματα αυτά είναι:

1. "Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS", κατά το οποίο γίνεται δεκαπενθήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα από τις επισκέψεις:

• Κύπρος: 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν την Κύπρο και πιο συγκεκριμένα τη Λευκωσία, κατά την περίοδο 16 Φεβρουαρίου έως και 2 Μαρτίου 2023. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Εκπαίδευση μαθητών στον τουρισμό υγείας», στις εγκαταστάσεις του οργανισμού υποδοχής,  «Intercollege-University of Nicosia», ενός από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της Λευκωσίας. Στο πλαίσιο του προγράμματος δόθηκε στους μαθητές του σχολείου μας η ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους μέσω της παρουσίασης του εκπαιδευτικού υλικού και της θεωρητικής κατάρτισης από έμπειρους και καταρτισμένους εκπαιδευτές, καθώς και μέσω εκπαιδευτικών επισκέψεων σε χώρους που σχετίζονται με τον τουρισμό υγείας.
  • Βαρκελώνη: 30 μαθητές και 4 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν τη Βαρκελώνη, κατά την περίοδο 1 έως 16 Μαρτίου 2023. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν πρόγραμμα επιμόρφωσης, με τίτλο «Aggro Logistics and Supply Chain Management», υπό την επίβλεψη του οργανισμού “Pallars Jussa, International Marketing”. Σκοπός του προγράμματος ήταν, οι μαθητές να αποκομίσουν γνώσεις επί της Εφοδιαστικής Αλυσίδας, που αφορά την βέλτιστη και ταχύτερη διακίνηση των αγροτικών προϊόντων, τόσο σε ισπανικό έδαφος αλλά και στην Γαλλία.
  • Βερολίνο: 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν τη Γερμανία και πιο συγκεκριμένα το Βερολίνο, κατά την περίοδο 14 έως 28 Μαρτίου 2023. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Εκπαίδευση μαθητών στον τουρισμό υγείας», στις εγκαταστάσεις του οργανισμού υποδοχής “UVE GmdH” και είχαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους, μέσα από την παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού, τους προβληματισμούς που τέθηκαν, και τη συζήτηση. Επιπρόσθετα, οι μαθητές συμμετείχαν σε πολιτισμικές επισκέψεις στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης και της περιοχής.

2. « Πρόγραμμα «NOISIS», υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ”», που εντάσσεται στη δράση εθνικής εμβέλειας «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ». Παρουσιάστηκαν οι παρακάτω δράσεις:

• Αρχαιοελληνικά χτενίσματα
  • ΑμεΑ
  • Φωτεινός σηματοδότης
  • Αξιοποιώντας παλαιά τηλεχειριστήρια για την δημιουργία νέων αυτοματισμών.

3. « Οικολογική δράση «ΡΕΣΤΙΑ»

Το 1ο ΕΠΑ.Λ Λουτρακίου και το Ε.Κ. Λουτρακίου συμμετέχουν στην οικολογική δράση της «ΡΕΣΤΙΑ», η οποία κατασκευάζει οικολογικά φίλτρα από την ανακύκλωση αποκομμάτων τριχών για την απορρύπανση των υδάτων. Η τρίχα, ανθρώπινη και ζωική, έχει τη ιδιότητα να απορροφά από 3 έως 9 φορές το βάρος της σε έλαια. Η «ΡΕΣΤΙΑ» χρησιμοποιεί αυτή την ιδιότητα της τρίχας, για να συλλέξει πετρέλαιο και τα παράγωγά του από θάλασσες και ακτές, ναυπηγεία και διυλιστήρια, με αυτόν τον τρόπο η απορρύπανση γίνεται με οικολογικά φίλτρα και όχι με χημικά μέσα.