Θεατρική Παράσταση: "Φιλιώ Χαϊδεμένου"

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου συμμετείχε στο μαθητικό θεατρικό φεστιβάλ, που διοργάνωσε το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Κορινθίας. Οι παραστάσεις παρουσιαστήκαν στο Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου.

Η θεατρική ομάδα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου, παρουσίασε το έργο «Φιλιώ Χαϊδεμένου» και σημείωσε μεγάλη επιτυχία.

Η επιλογή του θεατρικού έργου από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς έγινε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή.

Η προσωπική μαρτυρία μιας αξέχαστης Μικρασιάτισσας,της Φιλιώς Χαϊδεμενου, μεταφέρεται στη σκηνή από τους μαθητές για να αποτίσουν φόρο τιμής στους νεκρούς και τους ξεριζωμένους Μικρασιάτες και για να μάθουν, οι ίδιοι και το κοινό τους, τα γεγονότα μέσα από την αφήγηση μιας γυναίκας που τα έζησε.

Είναι η ιστορία μιας γυναίκας που κατάφερε να συμφιλιώσει την χαρούμενη και ειρηνική ζωή των Μικρασιατών, με τον απόλυτο τρόμο που ακολούθησε και να τα μετατρέψει σε αγώνα ζωής, σε αγώνα για τη μνήμη ενός λαού που δεν πρέπει ποτέ να ξεχάσουμε.

Αυτό που είδαν τα μάτια της γιαγιάς Φίλιώς, που έζησε 107 χρόνια γεμάτα χαρά, θλίψη, αγωνία, πόλεμο, υπόσχεση και αγώνα, είναι μια ζωντανή μαρτυρία και ένα μοναδικό και αδιάψευστο ντοκουμέντο της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας.

Τα λόγια της είναι συγκινητικά και σαγηνευτικά. Είναι σαν μια ψυχή, που επιδιώκει αναπαυτεί και τακτοποιεί τα βιώματά της κάνοντας μια τελευταία βόλτα σε αυτά που τη σημάδεψαν.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Σκηνοθεσία, διασκευή, σκηνικά, κουστούμια: Σαράκη Ιωάννα, Κουτέρη Ειρήνη, Δαλτζή Ειρήνη Νικολάου Μαρία, Λαλούση Αικατερίνη, Πολυτόπουλος Γεώργιος,.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

Φιλιώ: Μαρία Πρωτοπαππά

Μητέρα: Σπυριδούλα Φλέσσα

Πατέρας: Eυάγγελος Πρωτοπαππάς

Αντώνης: Γιώργος Μακρής

Χαϊδεμένος: Eυάγγελος Καραβούλης

Βοηθός μνήμης Α: Παναγιώτης Ψαρρέας

Βοηθός μνήμης Β: Αικατερίνη Διδασκάλου

Μουσική, διασκευή, τραγούδι: Πρωτοπαπάς Ευάγγελος

Τεχνική Υποστήριξη:

Τεχνική Υποστήριξη παρείχαν μαθητές του τομέα Ηλεκτρολογίας - Ηλεκτρονικής με τη βοήθεια και την επιτήρηση των εκπαιδευτικών Κυρόπουλου Σταύρου και Κλενιάτη Νικόλαου

Χτενίσματα:

Τα χτενίσματα των μαθητών-ηθοποιών επιμελήθηκαν μαθήτριες της ειδικότητας Κομμωτικής Τέχνης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Σαρανταυγά Μαρίας, και Παναγιωτακοπούλου Ασπασίας.

Μακιγιάζ:

Το μακιγιάζ των μαθητών-ηθοποιών επιμελήθηκαν μαθήτριες της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Γράδου Θεοδώρας, και Δριβάκου Βασιλικής

Κουστούμια:

Τα κουστούμια των μαθητών – ηθοποιών που χρησιμοποιήθηκαν στην παράσταση ήταν προσφορά από το βεστιάριο, που διατηρεί το Κέντρο Νεότητος της Ιεράς Μητρόπολης Κορίνθου, την οποία και ευχαριστούμε.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής συγχαίρουν και ευχαριστούν όλους τους συντελεστές, μαθητές και εκπαιδευτικούς, και εύχονται να συνεχίσουν με την ίδια δημιουργική διάθεση, να προσφέρουν εξαιρετικές παραστάσεις και να εμπλέκουν όσο το δυνατό περισσότερους σε αυτή την πολύπλοκη και ιδιαιτέρως αποδοτική διαδικασία, αφού συνιστά μια σύνθετη μορφή έκφρασης και επικοινωνίας ενώ ταυτόχρονα επιδιώκει εκπαιδευτικό και καλλιτεχνικό στόχο.