Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Στα πλαίσια του εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου ‘ 50 χρόνια μετά ’ πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας εκδήλωση μνήμης κατά της δικτατορίας, του αυταρχισμού και ενός καθεστώτος φασιστικού για εφτά ολόκληρα χρόνια .

Μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης παρουσίασαν το χρονικό του αγώνα της γενιάς του Πολυτεχνείου αλλά και βασικά γεγονότα άμεσα συνδεδεμένα, που συνέβησαν πριν και μετά την ιστορική εξέγερση το Νοέμβρη του 1973.

Προσπάθησαν να μας μεταφέρουν στο χρόνο και στο χώρο μέσα από την αφήγηση και τα ποιήματα πλαισιωμένα πάντα από ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής εκείνης καθώς και επαναστατικά τραγούδια. Και κρατώντας ένα κόκκινο γαρύφαλλο απέδωσαν έτσι το δικό τους φόρο τιμής σε όλους αυτούς που αγωνίστηκαν για τη δημοκρατία, την εθνική ανεξαρτησία, τη λαϊκή κυριαρχία και την κοινωνική πρόοδο.

Τέλος, κλείνοντας το σύντομο αφιέρωμα στην επέτειο του Πολυτεχνείου τόνισαν πόσο διαχρονικό παραμένει το σύνθημα : ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και μας υπενθύμισαν ότι η απόκτηση κάποιων αγαθών κατακτιέται με αγώνες και θυσίες.

Άλλαξε τον κόσμο, τό ΄ χει ανάγκη…

Xρειάζονται πολλά, τον κόσμο για ν’ αλλάξεις:
Oργή κι επιμονή. Γνώση κι αγανάχτηση.
Γρήγορη απόφαση, στόχαση βαθιά.
Ψυχρή υπομονή, κι ατέλειωτη καρτερία.
Kατανόηση της λεπτομέρειας και κατανόηση του συνόλου.
Mονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς
την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε.”

( ΜΠΕΡΤΟΛ ΜΠΡΕΧΤ )

Υπεύθυνες Καθηγήτριες