Διδακτική Επίσκεψη ειδικότητας "Κομμωτικής Τέχνης"

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης της ειδικότητας «Κομμωτικής Τέχνης», σε επιχείρηση του κλάδου, στα πλαίσια του προγράμματος που εφαρμόζει το σχολείο σχετικά με τη εξοικείωση των μαθητών/τριων με τους χώρους εργασίας και του μαθήματος "Εργαστήριο Τεχνικών Εργασιών".

Επισκέφτηκαν στην Κόρινθο τον πολυχώρο προσωπικής περιποίησης "Roukis Professional", που παρέχει υπηρεσίες κομμωτικής - barber, ονυχοπλαστικής, αισθητικής, επαγγελματικού μακιγιάζ, logistics και marketing.
Στο ειδικά διαμορφωμένο Εκπαιδευτικό Κέντρο της επιχείρησης, παρακολούθησαν από εξειδικευμένους υπαλλήλους νέες τεχνικές εφαρμογής ανταυγειών και βαφής της ρίζας των μαλλιών σε φυσικά μοντέλα. Οι μαθητές/τριες εφάρμοσαν με την επίβλεψη των εξειδικευμένων υπαλλήλων και των καθηγητριών τους εξουδετέρωση αποχρώσεων προκειμένου να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους παρακολούθησαν δια ζώσης την παροχή υπηρεσιών από τους υπαλλήλους και  συζήτησαν τους με τους υπευθύνους για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των καταστημάτων αυτού του τύπου.
Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί για την οργάνωση και την πραγματοποίηση της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι κυρίες Σαρανταυγά Μαρία και Παναγιωτακοπούλου Ασπασία.