Γιορτή για την Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Η σχολική γιορτή για την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 ήταν μια σημαντική στιγμή για τους μαθητές του σχολείου μας. Πέρα από την αναδρομή στην ιστορία της χώρας μας, αποτέλεσε επίσης μια ευκαιρία για να αναδειχθούν οι αξίες της Ελληνικής επανάστασης.

Μέσα από την παρουσίαση των σημαντικών γεγονότων της επανάστασης, οι μαθητές μας μας υπενθύμισαν τον αγώνα και τη θυσία των προγόνων μας για την ανεξαρτησία και την ελευθερία. Αυτή η συνειδητοποίηση του ιστορικού μας κληροδοτήματος αναπτύσσει τη δική μας ευθύνη απέναντι σε αυτό.
Η συμμετοχή των μαθητών επετειακές εκδηλώσεις αντιπροσωπεύει επίσης τη συνειδητοποίηση της νεολαίας για τον ρόλο της ως φύλακας της ιστορίας. Οι νέοι αναλαμβάνουν το καθήκον να μάθουν, να τιμήσουν και να διατηρήσουν την κληρονομιά του παρελθόντος, διασφαλίζοντας ότι οι μνήμες και οι διδάγματα των προγόνων τους θα παραμείνουν ζωντανά και θα μεταδοθούν στις επόμενες γενιές.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός ( επιλογή-επιμέλεια κειμένων) της εορτής ήταν η κα Λαλούση Αικατερίνη (εκπαιδευτικός Νοσηλεύτρια).
Τα ηχητικά μέρη της εκδήλωσης επιμελήθηκε ο κ. Κυρόπουλος Σταύρος (εκπαιδευτικός Ηλεκτρονικός).