Παρέλαση για την Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Η παρέλαση για την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 αποτελεί ένα σημαντικό γεγονός που ενώνει τους Έλληνες κάθε ηλικίας και διαπνέει με πατριωτικό πνεύμα την κοινωνία. Σε αυτό το πλαίσιο, η συμμετοχή των μαθητών στην παρέλαση αποτελεί έναν συμβολικό τρόπο να τιμήσουν την ιστορική μνήμη και να δείξουν τη συνέχεια του πνεύματος της επανάστασης στις νέες γενιές.

Η φετινή επέτειος της Ελληνικής Επανάστασης βρήκε τους μαθητές του Λυκείου μας προετοιμασμένους για να συμμετάσχουν στην παρέλαση της του δημοτικού διαμερίσματος Λουτρακίου – Περαχώρας. Η προετοιμασία για την παρέλαση ξεκίνησε εβδομάδες πριν, με δοκιμαστικές παρελάσεις για τη σωστή στάση, και τον συγχρονισμό των κινήσεων.
Τη ημέρα της παρέλασης φανερώθηκε μια ατμόσφαιρα ενθουσιασμού και υπερηφάνειας. Καθώς η παρέλαση ξεκίνησε, οι μαθητές μας προχώρησαν σε μία άψογη σειρά, ακρίβεια και συντονισμό.
Η παρέλαση δεν ήταν μόνο μια ευκαιρία για απόδοση τιμών στους προγόνους. Μέσα από αυτήν τη συμμετοχή, οι μαθητές μας απέδειξαν όχι μόνο την αφοσίωσή τους στην ιστορία της χώρας, αλλά και τη δέσμευσή τους να διατηρήσουν ζωντανά ιδανικά της επανάστασης.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός για την παρέλαση των μαθητών μαθητριών ήταν η κα Μάρτη Μάριαν εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής.