Διδακτική Επίσκεψη ειδικότητας "Αισθητικής Τέχνης"

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθήτριες της ειδικότητας «Αισθητικής Τέχνης», σε επιχείρηση του κλάδου, στα πλαίσια του προγράμματος που εφαρμόζει το σχολείο σχετικά με τη εξοικείωση των μαθητών/τριων με τους χώρους εργασίας και των μαθημάτων "SPA-Λουτροθεραπεία" και "Σύγχρονη Αισθητική".

Επισκέφτηκαν στο Λουτράκι το "Loutraki Thermal Spa", μία επιχείρηση, όπου με τη ζωογόνο δύναμη του Ιαματικού νερού Λουτρακίου, υπόσχεται να χαρίσει υγεία, ευεξία, αναζωογόνηση, ομορφιά και χαλάρωση σε αυτούς που θα την εμπιστευτούν. Βρίσκεται στον ίδιο τόπο της αρχαίας κώμης των Θερμών, το σημερινό το Λουτράκι, όπου πριν 3.000 χρόνια οι αρχαίοι Έλληνες, κατόπιν οι Ρωμαίοι, και οι Βυζαντινοί, είχαν ανακαλύψει μια εναλλακτική προσέγγιση για θεραπεία και πρόληψη, ψυχοσωματική χαλάρωση και αναζωογόνηση.

Οι μαθήτριες με τις εκπαιδευτικούς που τις συνόδευαν, ξεναγήθηκαν στους χώρους, παρακολούθησαν την εφαρμογή θεραπειών, ενημερώθηκαν για τις ευεργετικές ιδιότητες των νερών του Λουτρακίου, που προσφέρουν από τα βάθη των αιώνων πρόληψη και θεραπεία, σε πλήθος παθολογικών, μυοσκελετικών, δερματικών και άλλων παθήσεων, αλλά ταυτόχρονα χαρίζουν ευεξία, χαλάρωση, αναζωογόνηση, αντιγήρανση και απόλυτη αναγέννηση σώματος και πνεύματος.Ακόμα ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους και συζήτησαν μαζί τους, για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των καταστημάτων αυτού του τύπου.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί για την οργάνωση και την πραγματοποίηση της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι κυρίες Καλοφύρη Παρασκευή, Σταμάτη Θεώνη και Πάστρα Αικατερίνη.