"Κομμωτική Τέχνη" :Διδακτική Επίσκεψη Ειδικότητας

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης της ειδικότητας «Κομμωτικής Τέχνης», σε επιχείρηση του κλάδου, στα πλαίσια του προγράμματος που εφαρμόζει το σχολείο σχετικά με τη εξοικείωση των μαθητών/τριων με τους χώρους εργασίας και του μαθήματος “Βασικές Εφαρμογές Κομμωτικής".

Επισκέφτηκαν στην Κόρινθο το κατάστημα “AG BARBERSHOP”, έναν χώρο που είναι ειδικά διαμορφωμένος με όλες τις προδιαγραφές ενός εξελιγμένου και σύγχρονου κουρείου.

Εφαρμόζονται παραδοσιακές τεχνικές, αλλά και νέες τεχνικές γεωμετρίας τόσο στο κούρεμα όσο και στο ξύρισμα.

Κατά την επίσκεψη οι μαθητές/τριες, μαζί με τις εκπαιδευτικούς, ξεναγήθηκαν στο χώρο εργασίας του σύγχρονου barber, έγινε παρουσίαση του εξοπλισμού και παράλληλα αναλύθηκε ο τρόπος χρήσης του και τα αποτελέσματα που επιτυγχάνει.

Στη συνέχεια της επίσκεψης παρακολούθησαν παραδοσιακό ξύρισμα σε φυσικό μοντέλο, από τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης κο Αλέξανδρο Γκιάτα. Κατά τη διαδικασία του ξυρίσματος ο κος Γκιάτα συζητούσε με τους οι μαθητές/τριες, έλυσε όλες τις απορίες τους και ανέλυσε τη χρήση και την αποτελεσματικότητα των καλλυντικών, του εξοπλισμού και των τεχνικών που χρησιμοποιήθηκαν, ακόμα ζήτησε από κάποιους μαθητές να προσφέρουν βοηθητικές εργασίες.

Ακολούθησε συζήτηση για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του καταστήματος.

Ήταν μία ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους μαθητές/τριες, αφού στο τέλος της επίσκεψης ήταν όλοι ικανοποιημένοι.

Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στον κο Αλέξανδρο Γκιάτα.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί για την οργάνωση και την πραγματοποίηση της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι κυρίες Σαρανταυγά Μαρία, Παπακυριάκου Αναστασία και Καλιδώνη Μαριάνθη.