ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 2023-2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus Πορτογαλία 2024

3/3/2024 - 16/3/2024

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού προγράμματος κινητικότητας για την εκπαίδευση και την κατάρτιση Erasmus+, 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου επισκέφθηκαν την Μπράγκα της Πορτογαλίας, κατά την περίοδο 3 έως 16 Μαρτίου 2024.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν πρόγραμμα επιμόρφωσης, με τίτλο «Απόκτηση επαγγελματικών δεξιοτήτων των εκπαιδευομένων στον τομέα της ηλεκτρικής ενέργειας», με κωδικό αριθμό 2 023-1-EL01-KA121-VET-000114772, υπό την επίβλεψη του οργανισμού “BragaMob”. Σκοπός του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευόμενοι να έρθουν σε άμεση επαφή με το αντικείμενο των σπουδών τους και να αποκτήσουν επαγγελματικές δεξιότητες οι οποίες θα τους φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες δυο ή τριών ατόμων και τοποθετηθήκαν σε εταιρείες που ειδικεύονται πάνω στον τομέα της ηλεκτρικής ενέργειας. Με αυτό τον τρόπο εκπαιδεύτηκαν «εκ των έσω» σε τομείς όπως η κατασκευή ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, η πώληση ηλεκτρολογικού υλικού και η επισκευή ηλεκτρολογικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Κατά την διάρκεια της διαμονής των εκπαιδευόμενων στην Πορτογαλία έγινε ξενάγηση στην πόλη της Μπράγκας όπου επισκέφθηκαν τα αξιοθέατα Bom Jesus Funicular, Sanctuary of Our Lady of Sameiro και πολλά άλλα. Επιπλέον επισκέφθηκαν την πόλη της Λισαβόνας, του Πόρτο και της Φάτιμα, περιηγούμενοι σε πολλά από τα αξιοθέατά τους.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξ΄ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.

thumbnailthumbnail