ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 2023-2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ERASMUS +

Erasmus Βαρκελώνη2024

04/30/2023 – 17/03/2023

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Erasmus+, 15 μαθητές και 2 εκπαιδευτικοί από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λουτρακίου είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Ισπανία και συγκεκριμένα τη Βαρκελώνη, κατά τη διάρκεια της περιόδου 4 έως 17 Μαρτίου 2024.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην πόλη, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο "Ολιστική Προσέγγιση στην Υγεία: Διατροφή, Τρόπος Ζωής και Ιατρικό Σύστημα", στις εγκαταστάσεις του οργανισμού υποδοχής "Pallars Jussa, International Marketing & Services, S.L". Κατά τη διάρκεια αυτού του προγράμματος, είχαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους μέσω της παρουσίασης εκπαιδευτικού υλικού, των συζητήσεων και των προβληματισμών που ανακύπτουν.

Η Βαρκελώνη, μια πόλη γεμάτη ιστορία, πολιτισμό και αρχιτεκτονική εξαιρετικής ομορφιάς, ανέδειξε τον πλούτο της πολυμορφίας και της πολιτιστικής κληρονομιάς της κατά τη διάρκεια των περιηγήσεών τους. Από τα αρχαία μνημεία μέχρι τις σύγχρονες τάσεις και εκφάνσεις, κάθε στιγμή ήταν μια ευκαιρία για εμπλουτισμό των γνώσεών τους και επέκταση του πολιτιστικού τους ορίζοντα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στη Βαρκελώνη, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν αξιοθέατα που αποτελούν σημεία αναφοράς της πόλης και συνδέονται στενά με την ιστορία, τον πολιτισμό και την τέχνη της.

Η επίσκεψή τους στη Σαγράδα Φαμίλια, ένα αρχιτεκτονικό αριστούργημα που σχεδίασε ο Αντόνι Γκαουντί, ανοίγει ένα παράθυρο στον μοναδικό συνδυασμό γοτθικών και μοντερνιστικών στοιχείων που χαρακτηρίζει την ισπανική αρχιτεκτονική.

Η επίσκεψή τους στα έργα του Αντόνι Γκαουντί, όπως η Κάζα Μπατλιό και η Κάζα Μιλά, προσφέρει μια μαγική εμπειρία, καθώς θαύμασαν την ομορφιά και την πρωτοποριακή αισθητική αυτών των μοναδικών κατασκευών.

Η επίσκεψή τους στο Πάρκο Γκουέλ, που αποτελεί μνημείο UNESCO, αναδεικνύει τον ταλαντούχο σχεδιασμό του Γκαουντί, ενώ το Μέγαρο Καταλανικής Μουσικής προσφέρει μια ξεχωριστή ευκαιρία να εξερευνήσουν την πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής.

Η επίσκεψή τους στο Μουσείο Πικάσο ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο του διάσημου ισπανού ζωγράφου, προσφέροντας μια ευκαιρία για να εμβαθύνουν στην τέχνη και τον πολιτισμό της περιοχής.

Το ενυδρείο της Βαρκελώνης, γνωστό και ως "L'Aquàrium de Barcelona", αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία στην Ευρώπη και προσφέρει στους επισκέπτες μια μοναδική ευκαιρία να εξερευνήσουν τον υποβρύχιο κόσμο και να γνωρίσουν την πλούσια θαλάσσια ζωή του Μεσογείου και άλλων θαλάσσιων οικοσυστημάτων. Είναι μια εκπαιδευτική εμπειρία που ενθαρρύνει την ευαισθητοποίηση για τη διατήρηση του υδάτινου περιβάλλοντος και την προστασία των θαλάσσιων ειδών.

Το CosmoCaixa είναι ένα επιστημονικό και αναψυκτικό κέντρο που προσφέρει μια μοναδική εμπειρία εκμάθησης και διασκέδασης για όλες τις ηλικίες. Το μουσείο διαθέτει εκθέσεις και δραστηριότητες που εξερευνούν θέματα όπως η επιστήμη, η φύση, η τεχνολογία και η βιωσιμότητα. Μέσα από διαδραστικά πειράματα και εκθέσεις, οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν τις επιστημονικές αρχές και να ανακαλύψουν τον θαυμαστό κόσμο της φύσης και του σύμπαντος.

Τέλος, η επίσκεψή τους στο Μουσείο της Ποδοσφαιρικής Ομάδας Μπαρτσελόνα αναδεικνύει το πάθος και την αγάπη των κατοίκων της πόλης για το αγαπημένο τους άθλημα, ενώ προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία να μάθουν για την ιστορία και την κληρονομιά της ποδοσφαιρικής ομάδας και παράλληλα να θαυμάσουν τα τρόπαια που έχει κατακτήσει.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς απονεμήθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης του προγράμματος.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.

thumbnailthumbnail